Krzysztof Sobieszczyk

Menadżer produktu Materiały Złączne

Cięcie gazowe

14 października 2016

Cięcie gazowe jest procesem o długich tradycjach. Technologia ta jest ciągle rozwijana. Jednym z objawów tego rozwoju są nowe gazy palne. Obok acetylenu, który jest nadal najpopularniejszym i uznanym za najdoskonalszy gaz palnikowy, oferowanych jest przynajmniej kilkanaście innych rodzajów gazów palnych, które oferują określoną charakterystykę płomienia podgrzewającego palnika i mają specyficzne własności eksploatacyjne.

 

Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo instalacji gazowych oraz o walory eksploatacyjne. Nie bez znaczenia dla użytkowników jest cena oferowanych gazów. Propan znajduje coraz większe uznanie użytkowników maszyn do cięcia. Użycie propanu w technologicznych procesach cięcia gwarantuje co najmniej równą jakość cięcia jak tą, którą uzyskuje się przy użyciu acetylenu, jednak należy zwrócić uwagę, że szybkość cięcia blach cieńszych zostaje zredukowana. Zagadnienie szybkości cięcia jest problemem niezwykle złożonym, gdyż wpływ na ten parametr ma nie tylko rodzaj i grubość materiału ciętego, ale również stan powierzchni blach ciętych. Dotyczy to w szczególności gruntów czasowej ochrony (tzw. primerów), którymi powlekane są częstokroć w praktyce blachy przed skierowaniem ich do procesów produkcyjnych. Własności fizyko – chemiczne płomienia propan-tlen sprawiają, że wyniki cięcia blach grubszych są lepsze niż uzyskane przy stosowaniu płomienia acetylen-tlen. Użycie propanu pozwala na wysokojakościowe cięcie blach o grubościach przekraczających 500 mm. Uważa się, iż dla grubości blach ponad 120 mm jakość cięcia z użyciem propanu jest lepsza niż z użyciem acetylenu.

 

Optymalny stosunek  tlenu do gazu palnego jest dla płomienia propan-tlen około 3-krotnie wyższy niż dla płomienia acetylen-tlen. Oznacza to, że zużycie tlenu podczas cięcia z użyciem propanu jest zdecydowanie większe niż z użyciem acetylenu. Podobna sytuacja ma miejsce przy użyciu do cięcia innych gazów palnych. Oszczędności kosztów procesu cięcia, wynikające z zastąpienia acetylenu innym gazem palnym zaznaczają się przy cięciu blach dopiero od pewnej grubości.

 

Możliwości cięcia gazowego zwiększane są poprzez ulepszanie konstrukcji maszynowych palników tnących oraz dysz tnących.
Zaletą cięcia gazowego jest to, że na maszynach tnących zainstalować można wiele palników gazowych do pracy jednoczesnej. Poza tym palniki gazowe zainstalowane w jednostkach tnących w postaci agregatów trójpalnikowych pozwalają na dokładne wycinanie elementów o krawędziach zukosowanych, np. do formowania różnych geometrii złączy spawanych.

 

Cięcie gazowe:

Możliwość cięcia stali węglowej do 500 mm

ZALETY 

  • Niski koszt
  • Niska inwestycja kapitału
  • Dobra jakość krawędzi
  • Możliwość cięcia grubych materiałów

WADY

  • Niska prędkość cięcia
  • Wymagane wstępne podgrzanie materiału
  • Duża strefa wpływu ciepła
  • Odkształcenia materiału
  • Koszty czyszczenia

Chcesz wiedzieć więcej na temat cięcia gazowego?
Może chcesz, byśmy dobrali dla Ciebie kompletne rozwiązanie?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.