Michał Figel

Menadżer Produktu

Jakość filtracji dymów spawalniczych – klasa W3

8 listopada 2018

Dym spawalniczy to niebezpieczne dla zdrowia cząstki powstające podczas procesów spajania. Zanieczyszczenie wytwarzane w procesach spawania jest rakotwórcze i przez to wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Podczas wdychania naturalne bariery, takie jak rzęski czy włosy nosowe, nie są w stanie zatrzymać najmniejszych zanieczyszczeń.

Liczba cząstek respirabilnych zależy od spawanego materiałami oraz stosowanego procesu spawania.

 

Jakość filtracji w spawalnictwie (dymy i pyły spawalnicze) jest mierzona skutecznością separacji. Test w instytucie bezpieczeństwa pracy IFA potwierdza stopień separacji, a tym samym bezpieczeństwo separatora dymu spawalniczego. Systemy, które przeszły test, skutecznie chronią zdrowie pracowników i są oznaczone symbolem W3*. Do bezpiecznej separacji dymów spawalniczych potrzebne są systemy właśnie z takim z certyfikatem. Tylko te filtry skutecznie usuwają dym i pył ze stali wysokostopowych, osiągając skuteczność separacji na poziomie 99%.

 

Zgodnie z niemieckimi przepisami powietrze przefiltrowane przez certyfikowany sprzęt W3 może zostać zawrócone do pomieszczenia nawet w przypadku występowania substancji CMR (rakotwórcze, mutogenne, działające szkodliwe na rozrodczość). Jest to możliwe nawet w wypadku spawania stali chromowo-niklowej, ale tylko w wypadku, kiedy urządzenia są certyfikowane zgodnie z normą EN ISO 15012-1** i osiągną klasę filtracji niezbędną dla pyłów W3.

 

Klasa pyły spawlniczego

Wymagana skuteczność separacji w %

Zasosowanie przy spawaniu

W1

> 95

stal niestopowa lub niskostopowa

W2

=> 98

stal stopowa z zawartością niklu i chromu 5 – 30%

W3*

=> 99

stal wysokostopowa z zawartością nikle i chromu > 30%

 

Należy zwrócić uwagę, że aby chronić skutecznie pracowników instalacje należy sprawdzać co najmniej raz w roku pod kątem skuteczności filtracji.

 

**Norma ISO 15012-1 „Zdrowie i bezpieczeństwo przy spawaniu i procesach pokrewnych” jest stosowana do oceny zgodnie z niemieckimi przepisami TRGS 560 (Odprowadzenie powietrza przy pracach z rakotwórczymi, mutagennymi i mogącymi wpłynąć szkodliwie na płodność pyłami) oraz TRGS 528 (Spawanie, przepisy techniczne dla substancji niebezpiecznych) nie tylko dla klasycznego spawania, ale również dla wszystkich procesów termicznych, w których obrabiane są stale wysokostopowe. Są to na przykład spawanie laserowe, cięcie i znakowanie.