Historia

Z historią firmy związani są ludzie, którzy z zaangażowaniem i pasją przyczynili się do rozwoju firmy istniejącej na rynku już 60 lat. Kilkudziesięcioletnia działalność firmy jest zorientowana na Klienta, a informacje od użytkowników były i są źródłem inspiracji w tworzeniu nowej oferty.

2016

Firma posługuje się nowym, odświeżonym logo.

figel_logo

2014

Rok 2014 był rokiem zmian. Idąc naprzeciw potrzebom naszych klientów oraz mając na względzie ich wygodę, w lipcu nastąpiło otwarcie nowego magazynu o powierzchni 600 m². Nowy magazyn jest zlokalizowany przy siedzibie firmy Figel na ul. Jesiennej 23.
W tym samym roku do głównego budynku firmy Figel został przeniesiony dział serwisu. Wcześniej mieścił się on przy hali produkcyjnej kilkadziesiąt metrów dalej. Miało to na celu usprawnienie współpracy między serwisem i działem handlowym.

otwarcie serwisu FIGEL
Otwarcie Nowego Magazynu

2007

Funkcję prezesa w firmie objął Michał Figel.

PRACOWNIK_michal_figel

2006

Rozpoczęła się produkcja półautomatów z wydzielonymi podajnikami, które po dziś dzień cieszą się zainteresowaniem naszych klientów.

2004

Rozpoczęła się produkcja obrotników rolkowych, służących do obracania rur o różnych średnicach

obrotnik 2004

Lata '90

Gwałtowny i niekontrolowany rozwój gospodarki na początku lat 90′ zmusił właściciela firmy Ryszarda Figela do rozszerzenia działalności firmy, oprócz produkowania urządzeń firma zaczęła świadczyć usługi pozwalające rozwiązywać wszelkie problemy klientów związane ze spawaniem. Pomieszczenia produkcyjne zostały przekształcone na biura i sklep, natomiast cała produkcja została przeniesiona do nowej hali produkcyjnej. Firma podpisała umowy na dystrybucję sprzętu oraz materiałów spawalniczych z zagranicznymi oraz krajowymi producentami, co zaowocowało powstaniem działu handlowego zatrudniającego inżynierów specjalistów. W roku 1993 oraz 1994 zostały otworzone dwa oddziały terenowe w Warszawie i Gliwicach.

artykul_rzemieslnik

1990

Rozpoczęcie produkcji seryjnej półautomau marki FIGEL.

półautomat FIGEL ps200-1
zgrzewadlo UZS 202

1984

Wzrost zapotrzebowania na tego typu urządzenia spowodował, iż w roku 1984 właściciel Ryszard Figel przeniósł firmę do nowej siedziby w Gdańsku przy ulicy Jesiennej.

W ślad za potrzebami klientów rozszerzono produkcję o półautomaty spawalnicze.
Konstrukcja pierwszego półautomatu powstała w latach 80 – tych, natomiast produkcję seryjną PS 200 – półautomatu spawalniczego rozpoczęto w 1990 roku.

artykul o FIGEL lata 90

Lata 80

Film reklamowy firmy FIGEL z lat 80

1974

Skonstruowanie przez Zdzisława Figela w roku 1974 ręcznej zgrzewarki do blach – FIGEL 2B oraz zgrzewadła jednopunktowego i doczołowego Z317A i Z332A z przewoźnym sterownikiem RZP 2A wyposażonym w szafkę narzędziowa okazało się wydarzeniem przełomowym.

Zgrzewarka 2b
Zgrzewarka FIGEL RZP2-1

Urządzenie sygnowane tabliczką FIGEL zdobyło Złoty Medal na Targach w Poznaniu. Firma zajęła się produkcją zgrzewarek, która była przez lata rozwijana.

zgrzewarka SZP 6

Lata 60

Wraz z włączeniem się w życie firmy w latach 60 – tych najstarszego syna Antoniego Figela, rozszerzono działalność firmy o produkcję. Zdzisław Figel zajął się min.   projektowaniem sprzętu elektromechanicznego, co zaowocowało rozpoczęciem seryjnej produkcji przyrządu dla przemysłu stoczniowego służącego do pomiaru poziomu płynów w zbiornikach.

1952

FIGEL Sp. z o.o. jest firmą rodzinną założoną w 1952 roku przez Antoniego Figela pod nazwą „Warsztat elektromechaniczny Antoni Figel”. W zakładzie przy ulicy Garncarskiej w Gdańsku zatrudnianych było dwóch czeladników oraz trzech uczniów. Podstawą prowadzonej działalności było świadczenie usługi przezwajania silników elektrycznych.

Antoni Figel-2
Antoni Figel