Przemysłowe Automaty Wydające – Co musisz wiedzieć
21 września 2020
Przemysłowe Automaty Wydające – Wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że zainteresowała Cię tematyka automatyzacji magazynu. Bardzo dobrze, ponieważ może się to okazać kolejnym krokiem w rozwoju firmy, którą prowadzisz, lub w której pracujesz. Automatyzacja zdecydowanie wkracza w kolejne obszary produkcji i przy odpowiednim podejściu do sprawy, przynosi korzyści wszystkim interesariuszom. Tutaj skupimy się na konkretnym rozwiązaniu jakim są automaty wydające, zwane również automatami vendingowymi.
Spis treści:
- Jak wykorzystać automaty vendingowe w przemyśle?
- Jakie korzyści daje automatyczny magazyn?
- Rodzaje maszyn wydających
- Czynny magazyn 24h, ale nie bezobsługowy – otoczenie automatów
- Cena zakupu
- Wynajem
- Przebieg wdrożenia
1. Jak wykorzystać automaty vendingowe w przemyśle?
Dystrybutory vendingowe załatwiają kilka spraw. Przede wszystkim, obsługują pracowników produkcji w zakresie wydań rzeczy niezbędnych do pracy. Mogą być to artykuły BHP, części do uchwytów spawalniczych, chemia, materiały ścierne, wiertła, frezy, itp. Maszyna umożliwia pracownikom pobór rzeczy w każdym momencie, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Pracownicy mogą korzystać z automatów przy pomocy kart zbliżeniowych, pinu i loginu, czy kodu kreskowego. Oprócz tego, w przypadkach awaryjnych można skorzystać z fizycznych kluczy, które otwierają bęben. Sposób realizacji wydań zaprezentowano na poniższym filmie.
Oprócz tego, system do zarządzania automatami umożliwia automatyczną ewidencję wydań, dzięki czemu dysponujemy informacją kto, co i w jakich ilościach pobrał. Istnieje możliwość klasyfikowania konkretnych pobrań do centrów kosztów, co pozwala na precyzyjne obliczenie zysku z danej inwestycji. Możemy również usprawnić proces zaopatrzenia, poprzez ustawienie automatycznych powiadomień dla dostawców o konieczności dostarczenia asortymentu.
2. Jakie korzyści daje automatyczny magazyn?
Przemysłowe automaty vendingowe z zachowaniem odpowiednich standardów, są w stanie wygenerować oszczędności sięgające do 50% wartości dotychczasowych zakupów. Na wspomniane oszczędności składają się dwie rzeczy: zmniejszenie zużycia materiałów oraz zmniejszenie ilości czasu potrzebnego na obsługę procesów. Jeśli jesteś ciekawy na jakie oszczędności można liczyć w Twojej firmie, pobierz kalkulator przygotowany w ramach naszej usługi Automatycznej Asysty Logistyki.
Poza aspektami, które przeliczamy na pieniądze, wdrożenie automatów przyczynia się również do poprawy bezpieczeństwa pracy, wzrostu morale i mniejszej ilości wad produkcyjnych. Natomiast kadra zarządcza otrzyma cenne źródło informacji, przydatne w kierowaniu przedsiębiorstwem.
3. Rodzaje maszyn wydających
Maszyny wydające możemy podzielić na bębnowe, spiralowe oraz szafkowe. My skupiamy się na bębnowych, ponieważ są bardziej pojemne i ich załadunek trwa o wiele krócej, w porównaniu do automatów spiralowych (większość na rynku). Szafkowe stanowią raczej uzupełnienie systemu, w którym miałyby być realizowane wydania i zwroty gabarytowych narzędzi.
W firmie Figel postawiliśmy na automaty polskiego producenta ASD Systems z Bielska-Białej. Są to według nas najbardziej zaawansowane maszyny dostępne w tej chwili na polskim rynku. Dwa najbardziej popularne modele to D810 i D1080. Nazwa modelu odpowiada jego maksymalnej pojemności (ilości komórek). Maszyny te udostępniamy naszym Klientom w ramach usługi o nazwie Automatyczna Asysta Logistyki.
4. Czynny magazyn 24h, ale nie bezobsługowy – otoczenie automatów
Automaty wydające są bardzo przydatnym i sprytnym rozwiązaniem. Niestety, nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, ponieważ nie wystarczy kupić i postawić maszyny na hali produkcyjnej. O sukcesie przedsięwzięcia decydują takie elementy jak: prawidłowo przygotowane wdrożenie, bieżąca obsługa systemu, konfiguracja powiadomień, terminowe dostawy asortymentu, właściwy załadunek maszyny, oraz jakość pakowanych towarów. Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy omawianego rozwiązania. Wiele firm posiada w swojej ofercie automaty, pytanie w jaki sposób podchodzą do wymienionych wyżej kwestii. My w firmie Figel jesteśmy przygotowani!
5. Cena zakupu
Jeżeli ktoś chciałby się zdecydować na zakup automatu, to ceny mieszczą się w przedziale od 30 do 80 tys. netto, w zależności od modelu i wersji. Wybierając opcję zakupu, trzeba wykazać się większą samodzielnością w kwestiach wymienionych w punkcie 4, w porównaniu do opcji wynajmu.
6. Wynajem
W naszej firmie, opcją najbardziej zbliżoną do tradycyjnego wynajmu jest usługa Automatycznej Asysty Logistyki. W ramach takiej współpracy, niektóre firmy płacą za usługę tylko 12 zł netto miesięcznie. Wysokość opłaty jest zależna od rodzaju umowy i wysokości obrotu generowanego u nas na asortymencie umieszczanym w automacie. Oferujemy doradztwo w wyborze automatu, symulację oszczędności, zoptymalizowane wdrożenie, gwarancję dostępności towaru i wiele więcej. O wszystkich aspektach usługi opowiadamy podczas godzinnej prezentacji (również online), na którą serdecznie zapraszamy. Można się z nami umówić korzystając z formularza na dole strony, lub kontaktując się telefonicznie.
7. Przebieg wdrożenia
Wdrożenie rozpoczynamy zaraz po podpisaniu umowy, która zaczyna obowiązywać dopiero w momencie instalacji automatu. Ten etap trwa około jeden miesiąc. W tym czasie jest produkowany automat, ustalamy asortyment, który ma się w nim znaleźć, oraz przygotowujemy konfigurację bębna i systemu. Całość koordynujemy tak, aby w dniu instalacji pracownicy mogli już korzystać z maszyny. W czasie pierwszego miesiąca od instalacji wprowadzamy poprawki i dalej na bieżąco wszystkim administrujemy. Po stronie Klienta jest zapewnienie odpowiedniego miejsca, dostępu do energii elektrycznej oraz Internetu.
Chcesz poznać więcej szczegółów na temat automatów wydających?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.