PRACA W SPAWALNICTWIE. Praca przez Agencję Pracy. Jak współpracować? Na co wracać uwagę?

12 października 2015

Pragniemy się z Państwem podzielić naszą wiedzą i doświadczeniem, które ułatwią Państwu poruszanie się po rynku pracy. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi pracy w spawalnictwie:

 

Obecnie coraz popularniejszym zjawiskiem jest zatrudnianie pracowników przez agencję pracy. Na czym to polega i z czym się to je?

 

Pracodawca poszukując pracowników coraz chętniej przerzuca obowiązek poszukiwania pracownika a czasem i jego zatrudnienia na agencję pracy. Zakres i forma takiej współpracy może być różna. Najprostszą formą jest przeprowadzenie przez agencję początkowego procesu rekrutacji polegającej na zebraniu CV i ich wstępnej selekcji. Selekcja polega na odrzuceniu na początku tych kandydatur, które nie spełniają wymagań pracodawcy. Jest to etap, w którym kandydaci nie będą mieli nawet sposobności spotkania się z rekruterm. Dlatego jest to bardzo ważne, żeby odpowiadając na ogłoszenie o pracę zawrzeć jak najwięcej informacji wymaganych w ofercie. Podstawą jest dobrze skonstruowane CV (więcej na ten temat tutaj) z informacją o doświadczeniu w zawodzie i znajomości języków obcych (więcej na ten temat tutaj) oraz aktualny certyfikat spawalniczy (więcej na ten temat tutaj). W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe dokumenty takie jak dodatkowe uprawnienia.

 

W kolejnym etapie, jeśli rekruterowi spodoba się nasze CV, zadzwoni do nas, żeby dopytać o szczegóły naszej pracy czy sprawdzić znajomość języka obcego. Na tej podstawie przygotowywane jest nasze CV i wysyłane do pracodawcy, który sam lub za pośrednictwem agencji umawia się z nami na spotkanie a potem na ewentualne testy. Niezbyt często zdarza się, że to przez agencję jesteśmy kierowani na testy spawalnicze. Pomyślne zdanie „próbki” najczęściej kwalifikuje lub dyskwalifikuje nas do pracy w danej firmie. Na tym etapie kończy się współpraca z niektórymi Agencjami Pracy.

 

W innym wypadku po wybraniu nas przez pracodawcę podpisujemy umowę o pracę tymczasową z agencją pracy. Zasadnicza różnica polega na tym, że zamiast dwóch stron, mamy tutaj trzy strony. W praktyce to agencja pracy jest odpowiedzialna za terminowe wypłacanie nam pensji a także wszelkie inne sprawy kadrowe. Na naszym pracodawcy spoczywa tylko obowiązek dostarczenia nam niezbędnego wyposażenia do pracy.

 

W niektórych wypadkach Agencje podpisują umowę pośrednictwa pracy. Należy bardzo dokładnie przeczytać taką umowę, gdyż w praktyce może ona oznaczać, że pracownik i tak będzie musiał podpisać umowę z pracodawcą zagranicznym, do którego jest kierowany przez Agencję lub np. zostaje zobowiązany do założenia własnej działalności na miejscu.

 

Co jest ważne w przypadku zawierania umowy:

  • Agencja Pracy nie może pobierać opłat za rejestrację
  • Agencja Pracy nie ma prawa zatrzymać Wam dowodu tożsamości
  • Przeczytaj dokładnie umowę i jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj!
  • Dowiedz się, co obejmuje umowa:
    • twoje obowiązki w pracy
    • po czyjej stronie leży organizacja i opłacenie kosztów dojazdu i zakwaterowania
    • rodzaj i miejsce zakwaterowania
    • kto zapewnia ubranie robocze
    • na jak długi okres i kiedy planowane są zjazdy do domu
    • czy obejmuje ubezpieczenie
    • forma wypowiedzenia
    • stawka i ew. potrącenia/ kucje

 

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Czy można zarejestrować się w kilku agencjach pracy – jak najbardziej. Natomiast zdarza się tak, że jeden pracodawca zleca kilku agencjom znalezienie pracownika. Jeśli tak się stanie i pracodawca otrzyma Twoje CV z kilku agencji pracy, najczęściej decyzja, przez którą Agencję pojedziesz do pracy podejmuje pracodawca na zasadzie pierwszeństwa.
  2. Agencja pośrednictwa pracy a Agencja pracy tymczasowej. Najprostsza różnica polega na tym, że z agencją pośrednictwa nie podpisujemy umowy, tylko bezpośrednio z pracodawcą, podczas gdy z agencją pracy tymczasowej podpisujemy umowę o pracę tymczasową.
  3. Czy Agencja pracy może żądać ode mnie dokumentów/ dowodu tożsamości? Tak, żeby potwierdzić Twoją tożsamość a potem, np. do zakupu biletów lotniczych itp. Wiele firm potrzebuje ksera/ skanu twojego certyfikatu spawalniczego, aby móc przesłać go do pracodawcy, aby potwierdził, czy wymagane przez niego uprawnienia są zgodne z jego kryteriami. W przypadku wyjazdów zagranicznych możliwe, że konieczne będzie podanie nr ubezpieczenia lub innych numerów jak Sofi, VCA itp.