PRACA W SPAWALNICTWIE Wyjeżdżam do pracy zagranicą – co powinienem wiedzieć? Co mam zabrać ze sobą?
15 października 2015
Pragniemy się z Państwem podzielić naszą wiedzą i doświadczeniem, które ułatwią Państwu poruszanie się po rynku pracy.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi pracy w spawalnictwie:
Zdecydowałem się na pracę za granicą. To mój pierwszy zagraniczny wyjazd. Co powinienem ze sobą zabrać? Co warto wiedzieć?
Zdecydowaliśmy się na prace za granicą, podpisaliśmy już umowę i … co dalej?
Jeśli zdecydowaliśmy się na pracę za pośrednictwem Agencji Pracy, to najczęściej jesteśmy wyposażeni w bilet na samolot, prom lub autokar (jeśli to agencja zapewnia i opłaca mi przejazd/przelot).
W przypadku, gdy Agencja Pracy nie opłaca i nie zapewnia nam transportu lub wyjeżdżamy na własną rękę, musimy to załatwić sobie transport samodzielnie.
W obu wypadkach powinniśmy wiedzieć jak i dokąd będzie przebiegać nasza podróż. Większość Agencji Zatrudnienia drukuje taką rozpiskę i przekazuje w formie pisemnej razem z biletami. Jeśli nasza podróż będzie z przesiadkami, warto zorientować się, gdzie te przesiadki będą miały miejsce. Przy rezerwowaniu biletów warto pamiętać, żeby zostawić sobie zapas czasu na odszukanie miejsca przesiadkowego oraz tzw. sytuacje nieprzewidziane, jak np. zagubienie bagażu.
Dobrze jest zdobyć więcej informacji odnośnie miejsca, w którym będziemy mieli przesiadkę zwłaszcza, jeśli jest to np. duże lotnisko w Heathrow. Można wejść na oficjalną stronę takiego lotniska lub poczytać o nim na forum. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnej sytuacji na początku jakim jest zgubienie się w nowym miejscu.
Kolejną ważną rzeczą, jaką powinniśmy wiedzieć, jest adres docelowy i osoba kontaktowa na miejscu. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli telefon kontaktowy do osoby odpowiedzialnej za zakwaterowanie oraz koordynatora na miejscu (jeśli to dwie różne osoby).
Wiedząc te rzeczy możemy się spokojnie pakować. Co należy ze sobą zabrać?
Na pewno aktualny i podbity certyfikat spawalniczy oraz (jeśli tego wymaga pracodawca) strój roboczy. Więcej na ten temat w artykule Wyjazd do pracy przez agencję pracy?
Ponieważ wielu sytuacji nie da się przewidzieć (np. warunki pogodowe zmuszą nas do pozostania na lotnisku przez kilkanaście godzin) koniecznie trzeba pamiętać o awaryjnych pieniądzach. Nawet, jeśli nie zdarzy się żadna nieprzewidziana sytuacja, to będziemy mogli kupić sobie za to choćby mały obiad.
Kolejna sprawa to telefon z doładowanym kontem i ładowarka. Niby podstawowa sprawa, ale nie wszyscy o tym pamiętają. A jak wspominaliśmy różne sytuacje podczas podróży mogą się zdarzyć. Dzięki temu będziemy mogli o naszej sytuacji poinformować bliskich, przyszłego pracodawcę, czy zadzwonić do koordynatora.
Podróżując którymkolwiek ze środków transportu powinniśmy wiedzieć, jaki bagaż nam przysługuje. Przykładowo w samolocie przysługuje nam mały bagaż podręczny. Zwykle Agencja Pracy (jeśli to ona załatwia bilet) wykupuje także bagaż główny, który w zależności od linii lotniczych może ważyć od 20 do 32 kg.
Co do niego należy zabrać? Na pewno ubrania dostosowane do pory roku. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy kontrakt (np. na 3 miesiące bez zjazdu), warto pamiętać o odpowiednich ubraniach.
Niezależnie od miejsca zakwaterowania odradzamy branie ze sobą garnków – szkoda miejsca w walizce. W hotelu zwykle nie ma miejsca na samodzielne gotowanie, natomiast domki powinny być wyposażone w takie podstawowe akcesoria, podobnie, jak w pościel i kołdry.
Niezależnie od tego, kto Państwu sfinansuje podróż i co zdecydujecie się Państwo umieścić w bagażu warto pamiętać o tym, aby na lotnisko czy dworzec przyjechać z odpowiednim zapasem czasu i posiadając odpowiedni dokument. Przykładowo na lotnisku trzeba być godzinę przed czasem, jeśli jesteśmy odprawieni przez internet (dwie godziny, jeśli odprawa jest na lotnisku). Aby móc podróżować za granicą konieczny jest także aktualny paszport (lub dowód, jeśli podróżujemy po krajach należących do strefy Schengen).
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami dotyczącymi pracy w spawalnictwie.