PRACA W SPAWALNICTWIE. Rozmowa kwalifikacyjna, jak przez nią przejść?

22 października 2015

Mam rozmowę o pracę, jak przez nią przejść i czego się spodziewać?

Wbrew pozorom osoby zgłaszające się do pracy w charakterze spawaczy również muszą przejść przez pewien rodzaj rozmowy kwalifikacyjnej, podobnie, jak kandydaci do pracy w każdym innym zawodzie.

 

Jak wygląda taka rozmowa kwalifikacyjna?

 

Zostawiliśmy w firmie lub a Agencji Pracy swoje CV. Możemy i powinniśmy spodziewać się telefonu od nich. Agencje Zatrudnienia stosują różne praktyki. Jedni zapraszają kandydata do siebie do biura na rozmowę kwalifikacyjną a następnie zapraszają na testy spawalnicze. Inni dopytują nas o szczegóły zatrudnienia w momencie składania CV i potem kierują na testy. Inni w ogóle nie wymagają od nas przejścia testów, ale za to wymagają ustnych i/lub pisemnych referencji (więcej na ten temat w Wyjazd do pracy przez agencję pracy).

 

Niezależnie od informacji, które zawarliśmy w CV pracodawca lub Agencja Pracy na pewno zechcą się z nami skontaktować, żeby uzyskać od nas więcej szczegółów dotyczących pracy. Na pewno zapyta, gdzie do tej pory pracowaliśmy, co spawaliśmy i jaką metodą.
Warto w swojej wypowiedzi zawierać jak najwięcej informacji.
Przykładowo, jeśli rekruter zapyta nas o to co robiliśmy na konkretnym stanowisku pracy, odpowiedź, że pracowaliśmy jako spawacz 136 nie wystarczy. Na pewno zostaniemy dopytani o to jaki materiał spawaliśmy i czy były to konstrukcje stalowe, czy może elementy nadbudówki lub kadłuba.

 

W przypadku Agencji Pracy warto wiedzieć, że osoba nas rekrutująca to nie inżynier spawalnik i nie musi posiadać szczegółowej wiedzy na temat spawalnictwa. Jest to kolejny powód dlaczego warto opowiadać jak najszerzej o swoich obowiązkach w pracy, aby osoba przedstawiająca naszą kandydaturę do przyszłego pracodawcy miała jak najlepszy obraz o wykonywanych przez nas obowiązkach.

 

Jeśli na stanowisku, na które aplikowaliśmy wymagana jest znajomość języka angielskiego (lub innego języka obcego), podczas takiej rozmowy nasze umiejętności językowe zostaną również sprawdzone. Gdy wymagana jest podstawowa znajomość języka, zwykle podstawowe słowa i zwroty w zupełności wystarczą.
W sytuacji, kiedy konieczna jest minimum komunikatywna znajomość języka, na pewno zostanie przeprowadzona rozmowa w tym języku. Rozmowa z reguły dotyczy naszej dotychczasowej ścieżki zawodowej oraz zdobytych umiejętności. Ma to na celu sprawdzenie, czy dana osoba nie tylko sprawnie posługuje się danym językiem, ale czy zna słownictwo fachowe i potrafi się nim posługiwać w pracy.

 

Pracodawca lub Agencja Zatrudnienia na pewno zapytają nas o przerwy między kolejnymi pracami, zwłaszcza, jeśli trwają one kilka miesięcy (o ile takie są). Należy przygotować sobie na nie odpowiedź.

 

Kolejna sprawa, to referencje. Więcej na ten temat w artykule Wyjazd do pracy przez agencję pracy.

 

Jeśli uda nam się pomyślnie przejść rozmowę część z pracodawców zaprosi nas na testy w spawalni. Ich przejście decyduje o ewentualnym zatrudnieniu.