ESAB Reduktor butlowy OptiFlow
19 czerwca 2013
Archiwum
Nowy reduktor OPTIFLOW firmy ESAB radykalnie zmniejsza zużycie gazów osłonowych
Nowy reduktor gazowy ESAB Elite Optiflow umożliwia zmniejszenie zużycia gazu osłonowego podczas prac spawalniczych nawet o 50%. Inwestycja w zakup nowego reduktora może zwrócić się już po kilku miesiącach, zaś po tym okresie zdecydowanie wzrasta zyskowność spawania w osłonie gazowej.
Nowy reduktor ESAB Optiflow optymalizuje przepływ gazu w momencie rozpoczęcia spawania, ograniczając zużycie gazu w fazie początkowej do jednej czwartej w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwustopniowego zaworu redukcyjnego, opracowanego specjalnie do pracy z gazami osłonowymi. Nadzwyczaj wrażliwy drugi stopień zaworu znacznie osłabia gwałtowne uderzenie gazu, do którego normalnie dochodzi na początku spawania łukiem w osłonie gazowej. Pozwala to na zmniejszenie zużycia gazu nawet o 50%.
Optiflow gwarantuje bardzo precyzyjną regulację przepływu gazu i utrzymanie go na stałym poziomie nawet wtedy, kiedy spada ciśnienie w butli. Wyeliminowanie zakłóceń procesu spawania poprzez wyrównanie przepływu gazu w chwili rozpoczęcia pracy zapewnia wyższą jakość spawu i minimalizuje porowatość spoin. Dodatkową zaletą niższego zużycia gazu jest ograniczenie przestojów w celu wymiany butli.
Reduktory Optiflow dostępne są w dwóch wersjach podstawowych, do podłączenia do butli bądź do wylotu instalacji gazowej. Jeszcze większe oszczędności umożliwia Optiflow w wersji blokowanej, gwarantującej określony przepływ gazu.
Optiflow™ to reduktor butlowy z manometrem ciśnienia gazu i rotametrem przepływowym z dodatkowym rozprężnym oszczędzaczem gazu. Reduktor przeznaczony jest do mieszanek gazowych Ar/CO2 w przypadku spawania metodą MAG lub Argonu w spawaniu metodą MIG lub TIG, gdzie bardzo ważny jest dokładny wypływ gazu. Przy częstym zajarzaniu łuku, możemy zaoszczędzić początkowy nadwypływ gazu osłonowego, co pozwala na oszczędność nawet do 50% gazu przy normalnym spawaniu. Równomierny przepływ początkowy zapewnia również wyższą jakość spoiny, ponieważ dzięki niemu możemy uniknąć erozji, która może zakłócić proces spawania. Minimalizowane jest również ryzyko powstawania zaporowań w spoinie.