Krzysztof Sobieszczyk

Menadżer produktu Materiały Złączne

3M™ zmniejsz wibracje przenoszone a ramię pracownika

4 sierpnia 2021

Nowość

Według niezależnego badania tylko 14% użytkowników przemysłowych materiałów ściernych uznaje wibracje przenoszone na ramię pracownika (HAV) za kluczowy problem w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, a ponad 50% Specjalistów BHP nie wiedziało, jak skutecznie zarządzać tym zagrożeniem.

 

Drgania mechaniczne przekazywane do organizmu człowieka poprzez jego kontakt ze źródłem drgania mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Niejednokrotnie powodując do trwałych zmian chorobowych. Drgania mechaniczne podzielono na dwa rodzaje:

  • drgania ogólne przekazywane człowiekowi przez różne części jego ciała, jak np. nogi, czy plecy;
  • drgania oddziałujące na człowieka poprzez kończyny górne, czyli ręce.

W pierwszym wypadku są to np. podłogi w zakładach produkcyjnych, podesty i inne podłoża, które zostały wprawione w wibrowanie za pomocą pracujących w zakładzie maszyn, bądź też środki transportów w pobliżu zakładu takie, jak pociągi, tramwaje ciężarówki albo przez maszyny budowlane.

 

W tym wypadku interesuje nas ten drugi przypadek. O szkodliwości lub jej braku w danych drganiach decyduje rodzaj drgań. Wg. Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupcy „dla drgań o działaniu ogólnym wartość ekspozycji dziennej nie może przekraczać 0,8 m/s2 a dla ekspozycji trwającej 30 min i krócej wartość ta nie może przekraczać 3,2 m/s2, natomiast dla drgań oddziałujących na organizm przez kończyny górne wartość ekspozycji dziennej nie może przekraczać 2,8 m/s2 a dla ekspozycji trwającej 30 min i krócej wartość ta nie może przekraczać 11,2 m/s2.

 

Niektóre spośród narzędzi ręcznych mogą wywoływać drgania, które są na tyle intensywne, że szkodliwe dla zdrowia. Jak konkretnie szkodzą? Na przykład mogą być przenoszone z barków na tył głowy a stamtąd na organy wewnętrzne. Może nastąpić podrażnienie błędnika a z poważniejszych:

 

  • choroby naczyniowe charakteryzujące się blednięciem palców w niskie temperaturze a w ekstremalnych przypadkach utracie czucia;
  • choroby neurologiczne – mrowienie w palcach, neuropatie, zespół cieśni nadgarstka;
  • choroby w układzie kostnym – zwyrodnienia;
  • choroby narządów wewnętrznych (np. układ pokarmowy);

 

Najczęstszymi objawami utrudniającymi nie tylko pracę, ale i życie codzienne pracownika to spadek koncentracji, rozdrażnienie, bóle głowy, zmęczenie, bezsenność i zmęczenie, opóźnienie reakcji i koordynacji ruchowej.

Czy wiesz, że materiały ścierne mogą zmniejszyć narażenie na wibracje przenoszone na ramię pracownika?

Według niezależnego badania tylko 14%1 użytkowników przemysłowych materiałów ściernych uznaje wibracje przenoszone na ramię pracownika (HAV) za kluczowy problem w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, a ponad 50%1 Specjalistów BHP nie wiedziało, jak skutecznie zarządzać tym narażeniem.
Zespół wibracyjny (HAVS) powoduje uszkodzenie zakończeń nerwowych, prowadząc do drętwienia dłoni i palców, powoduje uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego, wpływając na ścięgna w nadgarstku i prowadząc do stanu zwanego zespołem cieśni nadgarstka. Jest to spowodowane długotrwałą ekspozycją na wibracje przenoszone z narzędzi na ciało podczas pracy z wibrującymi urządzeniami i jest klasyfikowany jako uraz długotrwały.

 

Zmniejsz ryzyko, stosując opracowane przez firmę 3M materiały ścierne

Materiały ścierne zwykle nie są uważane za metodę kontroli w celu zmniejszenia narażenia na HAV1, ale mogą zapewnić znaczne korzyści w zakresie bezpieczeństwa. Niezależne testy wykazały, że dysk fibrowy 3M™ Cubitron™ II 982C może zmniejszyć narażenie na wibracje nawet o 91%3 podczas ciężkich operacji szlifowania poprzez:

 

 

  • Skrócony czas ekspozycji
  • Zredukowany poziom wibracji
  • Konieczność mniejszego nacisku operatora
  • Sprawdź, w jaki sposób 3M może pomóc złagodzić ryzyka, dzięki innowacyjnym materiałom ściernym.

 

Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich tarcz?
Nie możesz zdecydować się na konkretne rozwiązanie?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.