Marek Szweda

Menadżer produktu Urządzenia Standardowe

Żłobienie za pomocą plazmy

19 lipca 2016

Materiały eksploatacyjne do żłobienia

 

Hypertherm wprowadził do oferty trzy unikalne rodzaje materiałów eksploatacyjnych, które pozwalają na osiągnięcie konkretnego profilu żłobienia lub większej prędkości usuwania metalu.
Materiały eksploatacyjne Powermax do żłobienia to doskonała alternatywa dla żłobienia za pomocą elektrody węglowej i szlifowania. Żłobienie plazmą jest szybsze i pozostawia mniej zanieczyszczeń do późniejszego szlifowania. Poziom hałasu i zadymienia jest niższy, a obrabiany materiał mniej zanieczyszczony.

 

Osłona do żłobienia Max removal pozwala na usuwanie dużych ilości metalu. Dzięki temu można uzyskać głębokie wyżłobienia lub powierzchnie metalowe oczyszczone z dużych zanieczyszczeń.
NOWOŚĆ Osłona do żłobienia Max control pozwala na bardziej precyzyjne usuwanie metalu. Nowa osłona Max Control pozwala na tworzenie płytkich wyżłobień oraz delikatne oczyszczanie powierzchni metalowych.
Wydłużone materiały eksploatacyjne do żłobienia HyAccess™  pozwalają na łatwiejszą pracę w ciasnych przestrzeniach i dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Zestawy materiałów eksploatacyjnych Essential

Zawartość zestawów niezbędnych materiałów eksploatacyjnych została dopasowana do cięcia ręcznego lub zmechanizowanego oraz do mocy użytkowanego systemu. Dzięki zestawom wszystkie dane są uporządkowane i łatwo zanotować numery części do ponownego zamówienia. Zestawy dostępne w sprzedaży od 1 stycznia 2016 roku zawierają: pierścień zawirowujący, deflektor, kilka zestawów dysz i elektrod oraz nasadki. Nowe zestawy materiałów eksploatacyjnych Essential zastępują wcześniej sprzedawane zestawy All-In-One.

Gładsze i bardziej błyszczące krawędzie przy cięciu stali nierdzewnej!

Firma Hypertherm z dumą przedstawiła alternatywę dla ciemnej, oksydowanej powierzchni przy cięciu stali niedrzewnej. Przeprowadzili serię testów, dzięki której mogą podzielić się tabelą zawierającą wskazówki dotyczące cięcia stali nierdzewnej za pomocą mieszanki F5. Tabela zawiera wytyczne odnośnie cięcia stali nierdzewnej za pomocą mieszanki F5 z mocą 45A, 65A, 85A i 105A za pomocą systemów Powermax65/85/105 z wykorzystaniem palników Duramax. Dzięki danym można określić, czy użycie F5 w cięciu stali nierdzewnej wpłynie pozytywnie na jakość cięcia dla wybranego zastosowania. Tak jak w przypadku wszystkich innych zastosowań będzie potrzebne dopasowanie ustawień do warunków, aby uzyskać najlepszy możliwy efekt. Tabele sprawdzą się najlepiej przy cięciu stali nierdzewnej grubszej niż 3mm lub średnicy 10 i chęci uniknięcia ciemnego nalotu. Nowe tabele będą załączone do pakietu najbliższej edycji oprogramowania Phoenix®.
Badania, które zostały opublikowane, skupiają się na jakości cięcia, a zatem nie został przetestowany jeszcze wpływ uwzględnionych parametrów na zużycie materiałów eksploatacyjnych. Może się okazać, że ich trwałość się zmniejsza, co zapewne wpłynie na decyzję czy wykorzystanie metody jest opłacalne.

 

Tabele zastosowania F5 w skrócie:

  • Wykorzystanie mieszanki F5 zapewnia gładką, błyszczącą krawędź cięcia na stali nierdzewnej, zbliżoną do koloru ciętego metalu, gdyż cięta powierzchnia nie jest zoksydowana.
  • Do cięcia korzystać można ze standardowych materiałów eksploatacyjnych i elektrod CopperPlus™.
  • Prędkość cięcia jest niższa niż przy korzystaniu z powietrza.
  • Nie polecamy tej metody dla stali cieńszej niż 3 mm, o średnicy mniejszej niż 10 lub do wykorzystywania z materiałami eksploatacyjnymi  FineCut® gdyż nie poprawiają one jakości cięcia przy wykorzystaniu F5.
  • Jakość cięcia przy skosach może być nieco niższa.
  • Powstawanie żużlu jest zbliżone jak w przypadku zastosowania powietrza.
  • F5 składa się w 95% z azotu (N2) i 5% z wodoru (H). Nie należy korzystać z żadnych innych mieszanek. Wymagania odnośnie ciśnienia gazu są takie same jak odnośnie ciśnienia powietrza.

 

Na koniec należy także podkreślić, że tabele nie nadają się do użycia z Powermax45, Powermax125 ani z palnikami Duramax Hyamp.

Lepsza jakość cięcia – przewodnik

Wycięte elementy muszą odpowiadać specyfikacjom wymaganym przez kupującego. Aby umożliwić łatwe sprawdzenie właściwości wyciętych elementów firma Hypertherm zapewniamy pomoce w postaci poniższych materiałów.
Przewodnik – Porady: cięcie mechaniczne – prezentuje podstawowe podejście 9 kroków, które pozwalają uzyskać jak najlepsze wyniki, uwzględniając lokalne warunki.

 

Oprócz jakości wykonywanych cięć ważny jest też czas każdej operacji, a zatem sugerujemy zapoznać się z infografiką: Znaczenie Cyklu Pracy.

 

Czynniki, które tak naprawdę decydują o tym, czy system nadaje się do zadanej pracy to kombinacja amperażu, woltażu i całkowitej mocy wyrażanej w watach.