Krzysztof Sobieszczyk

Menadżer produktu Materiały Złączne

Druty lite versus druty rdzeniowe proszkowe a druty rdzeniowe metaliczne

3 stycznia 2023

Trudno o uniwersalne rozwiązanie procesów spawalniczych. Wiele zmiennych będzie miało wpływ na decyzję o zastosowaniu drutu litego, proszkowego lub metalicznego. Wszystkie trzy druty mogą pracować z różnymi gazami osłonowymi w zależności od zastosowania i pożądanej wydajności.
Dwutlenek węgla, tańszy gaz, zapewnia najszerszy profil penetracji, zapewnia najlepsze działanie czyszczące, ale występują nieco gorsze wyniki testów mechanicznych oraz generuje więcej dymów spawalniczych.

 

W przypadku drutu pełnego klasyfikacja i gaz osłonowy będą miały największy wpływ na wydajność. W większości zastosowań materiały bazowe mają lekką warstwę zgorzeliny walcowniczej, lekkiej rdzy lub oleju trawiącego, które, jeśli nie zostaną usunięte przed spawaniem, mogą wpłynąć na jakość spawania.
W takim przypadku idealnie nadaje się drut ER70S-6 z gazem osłonowym składającym się z 90% argonu i 10% dwutlenku węgla. Odtleniacze elektrody w połączeniu z 10% dwutlenkiem węgla powinny zapewniać odpowiednie działanie czyszczące i wytwarzać spoinę o dobrym wyglądzie, penetracji i gładkich przejściach między ściegami.

gaz spawalniczy - ikonka- welding

Gaz spawalniczy – Thin icons created by Freepik – Flaticon

Podczas pracy z materiałami o grubości mniejszej niż 5 mm, drut lity zapewni czysto wyglądającą spoinę. Jeśli spawasz stale o wyższej wytrzymałości, upewnij się, że do danego zastosowania dobierasz odpowiednie, pod względem własności mechanicznych, spoiwo.

Druty z rdzeniem metalicznym to kolejna opcja do spawania w pozycji podolnej lub pozycjach wymuszonych. Druty te działają bardzo podobnie do drutów litych, z tym,że łuk pracuje w łuku natryskowym i nie można spawać pionowo w dół, chyba że zastosujemy spawanie prądem pulsacyjnym.
Ponadto, ze względu na większą gęstość prądu płynącego przez drut metaliczny, szybkość topnienia jest większa, co skutkuje słabą wydajnością spawania w pozycjach pionowych w dół, dlatego nie stosuje się drutów metalicznych do takich aplikacji.

Z drugiej strony druty proszkowe mogą stanowić rozwiązanie uniwersalne, ale nie zawsze są najbardziej ekonomiczne. Druty te mogą być używane w szerokim zakresie zastosowań, zapewniają mniej odprysków, ale generują więcej dymów.

Drut proszkowy zwykle nadaje się do spawania bardziej zanieczyszczonych materiałów, które mogą mieć wyższy poziom rdzy, zgorzeliny walcowniczej lub oleju. W porównaniu z drutem litym, drut proszkowy zwiększa również penetrację ścianek bocznych i zapewnia lepszą szybkość stapiania, dzięki powszechnie stosowanym drutom o większej średnicy.

Jakie inne kluczowe kwestie należy wziąć pod uwagę przy wyborze drutu litego zamiast drutu z rdzeniem metalicznym lub drutu z rdzeniem proszkowym?

 

SZYBKOŚĆ I WYDAJNOŚĆ.

 

Na przykład druty z rdzeniem metalicznym oraz rdzeniem proszkowym mają większą gęstość prądu w porównaniu z drutem litym o tej samej średnicy. Oznacza to, że można zwiększyć prędkość podawania drutu (WFS) dla drutu metalicznego lub proszkowego przy zachowaniu tego samego natężenia prądu, co w przypadku drutu litego.

W porównaniu z drutem litym, druty proszkowe z rdzeniem metalicznym pozwalają na większą prędkość posuwu i szybkość stapiania przy podobnym napięciu i natężeniu prądu, ponieważ oba mają sprawność w zakresie od 92 do 99%. Jednak druty rdzeniowe wymagają więcej etapów produkcji, co zwiększa koszty.

Druty z rdzeniem proszkowym mają zwykle wydajność około 86% ze względu na niezwiązany ze spawem żużel metaliczny, który należy usunąć po każdym przejściu spawania. Szybkość spawania będzie niższa dla równoważnych średnic drutu w oparciu o jego wydajność i czas potrzebny operatorowi na usunięcie żużla.

 

Ogólnie rzecz biorąc, przy podejmowaniu decyzji, należy wziąć pod uwagę cały zakres zalet i wad poszczególnych rodzajów drutów. Należy zwrócić uwagę na koszty, wydajność stapiania, cykle robocze, prędkość posuwu, ilość żużla i odprysków, aby dokonać świadomego wyboru, który maksymalizuje produktywność i wydajność.

Źródło: ESAB

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat materiałów spawalniczych?
Może potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego rozwiązania?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza