Michał Figel

Menadżer Produktu

Filtrowentylacja a rosnące ceny prądu – jak ograniczyć koszty

16 września 2022

W 2021 roku mówiło się o tym, że ze względu na rosnące koszty uprawnień do emisji CO2, ceny wzrosną. Jednak już na początku roku 2022, sytuacja na świecie całkowicie zrewidowała nasze poglądy na wysokie ceny energii. Ceny prądu poszybowały w górę ze znanych 470 zł/MWh w listopadzie 2021 do 710 zł/ MWh na początku roku, by dojść do rekordowych 1324 zł/MWh w ostatniej sesji. Eksperci Biura Maklerskiego PKO oszacowali, że średni poziom cenowy energii elektrycznej od początku roku wynosi 836zł/ MWh. Co więcej, eksperci są pewni, że to jeszcze nie koniec i w 2023 roku powinniśmy się spodziewać jeszcze wyższych cen energii.

 

Nie jest to zbyt optymistyczna prognoza na nadchodzące miesiące. Chociaż zapowiadane są działania osłonowe ze strony rządu, nie wiadomo na razie kogo obejmą i w jakim stopniu. Dlatego warto już teraz zastanowić się nad działaniami, które pomogą ograniczyć koszty wydawane na energię elektryczną.

Nie jesteśmy w stanie omówić tutaj wszystkich kosztów występujących w przedsiębiorstwie, dlatego skupimy się na jednym aspekcie. W dobie galopujących cen energii warto uświadomić sobie ile tracimy energii używając wentylacji na stanowiskach spawalniczych. Aby odnieść się do konkretnych danych, przyjrzyjmy się poniższej kalkulacji.

 

Moc, jaką tracimy na jednym stanowisku spawalniczym, wyposażonym w wentylację – Q obliczana jest wg wzoru:

Q = V·ρ·cp·ΔT [kW]

gdzie:

V – strumień objętości powietrza [m³/s]
ρ – gęstość powietrza [1,2 kg/m³]
cp – ciepło właściwe powietrza [1,005 kJ/(kg·K)
ΔT – różnica temperatur powietrza przed i za nagrzewnicą [°C]

 

Przykład:

Średnia wydajność odciągu spawalniczego wynosi 1 000 m3/h, zatem:

V = 1000 m3/h = 0,28 m3/s
ρ = 1,2 kg/m3
cp – 1,005 kJ/kg·K
T1 =    -5 °C (268,15 K)
T2 = +10 °C (283,15 K)

Q = 0,28·1,2·1,005·(10-(-5)) = ok. 5 kW

 

Zatem do ogrzania strumienia powietrza 1000 m3/h z -5°C do 10°C potrzebujemy źródło ciepła o mocy 5 kW. Zakładając pracę na jedną zmianę daje nam to następujące ilości kWh:

  • w ciągu doby – 40 kWh
  • w ciągu miesiąca – ok. 800 kWh

 

Jakie ceny energii przyniesie nam przyszłość tego nikt nie wie, można niestety zakładać, że będzie to powyżej 1 zł netto za 1 kWh. Jak w tej sytuacji oszczędzać nie oszczędzając na zdrowiu?
Po pierwsze przejście na filtrowentylację, zwracając przy tym baczną uwagę na zużycie prądu przez dane urządzenie.

Po drugie, warto jest zastosować automatykę start-stop, która wyłącza urządzenie tylko, gdy jest ono potrzebne, co prowadzi do oszczędności zarówno energii elektrycznej, jak i zmniejsza ilość hałasu w ciągu danej zmiany.

Najlepszym i najbardziej efektywne byłoby połączenie obu tych opcji.