PRACA W SPAWALNICTWIE. Czy spawacz musi mieć CV? Oczywiście!

8 października 2015

Pragniemy się z Państwem podzielić naszą wiedzą i doświadczeniem, które ułatwią Państwu poruszanie się po rynku pracy. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi pracy w spawalnictwie:

Po co mi CV, czy nie wystarczy, że pokażę jak spawam?

Odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których kandydat wchodzi do zakładu pracy z zapytaniem o pracę a w odpowiedzi zostaje zapraszany na spawalnie w celu zaprezentowania swoich umiejętności. Przeważnie jednak firma poszukująca spawaczy umieszcza ogłoszenie o pracę lub zleca przeprowadzenie rekrutacji Agencji Pracy.

 

W takim przypadku musimy mieć świadomość, że:

1. pracodawca/ Agencja pracy nim spotkają się z kandydatem będą wymagać od niego złożenia dokumentów aplikacyjnych (najczęściej CV i ksero certyfikatu spawalniczego),

 

2. Aplikując na konkretne ogłoszenie musimy się zapoznać uważnie z jego treścią. Rekruterzy bowiem przeglądają aplikacje pod kątem ich zgodności z podanymi kryteriami i na wstępie odrzucają tych, którzy tych kryteriów nie spełniają. Mając do wyboru kilku kandydatów na jedno stanowisko wybiorą zawsze tego, który ma lepiej napisane CV oraz „lepsze” uprawnienia (przeczytaj też artykuł Jak wybrać odpowiedni certyfikat spawalniczy?). Dlaczego?

 

Po pierwsze dla tego, że z dobrze napisanego CV wynika, jaki kandydat ma staż pracy jako spawacz, jakimi metodami spawał i co, oraz gdzie do tej pory pracował.

 

Po drugie aplikacje, nim trafią do osoby, która może zadecydować o naszym ostatecznym zatrudnieniu, są wcześniej przeglądane i selekcjonowane przez kogoś innego. Co z tego wynika?

 

Jak pisaliśmy wcześniej, CV nie spełniające kryteriów pracodawcy zostają odrzucane.
W praktyce wygląda tak, że jeśli rekrutujący widzi CV, z którego nie wynika jasno, w jakim charakterze ktoś pracował (np. wiadomo, ze ktoś pracował w Stoczni Gdańskiej, ale nie wiadomo czy jako spawacz, monter czy elektryk), CV odrzuci mając do wyboru jeszcze kilkanaście innych.

 

Kolejna sprawa to fakt, że osoba dokonująca wstępnej selekcji, to nie koniecznie inżynier spawalnik a np. sekretarka, a w przypadku Agencji pracy to po prostu osoba, która poszukuje pracowników na różne stanowiska i nie koniecznie musi posiadać szczegółową wiedzę z zakresu spawalnictwa.

 

Jak zatem przygotować prawidłowo CV?

 

Dobre CV powinno zawierać:
1. podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko),
2. dane kontaktowe (mail, telefon),
3. daty i miejsca pracy (w kolejności od najnowszej do najstarszej)
4. opis najważniejszych obowiązków
5. umiejętności
6. informację o posiadanych aktualnych uprawnieniach
7. dane osób do referencji

 

Przykładowo:

daty 11.2011 – 02.2014
pracodawca Agencja XYZ
stanowisko Spawacz 141, 136
ważniejsze obowiązki budowa elektrowni wiatrowej, spawanie blach ze stali czarnej, spawanie rur o średnicy 15 mm oraz kotłów ze stali nierdzewnej  metodą 141 HL045 w Browarze w Salzburgu

Co warto wiedzieć pisząc CV:

1. CV powinno zawierać jak najwięcej informacji o nas i wykonywanej przez nas pracy. Nie jest więc wskazana przesadna skromność. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę – z objętością takiego CV. Rekrutujący widząc kilkustronicowe CV na wstępie czuje się zniechęcony do jego czytania.
Jak tego uniknąć?

 

Przykładowo jeśli w naszej karierze zdarzyło nam się pracować przez kilka a nawet kilkanaście lat na kontraktach trwających 2-3 miesiące, nie ma sensu ich wszystkich osobno wyszczególniać. Lepiej jest to zapisać razem. Przykładowo:

 

daty 09.2001 – 04.2007
stanowisko Spawacz 136, 141, 111
pracodawca Praca na kontraktach
ważniejsze obowiązki: Praca na kontraktach w charakterze spawacza metodami 136, 111 oraz 141 na kontraktach a Wielkiej Brytanii, Norwegii, Polsce, Belgii i Niemczech dla firm XYZ, ABC, Agencji DFG, Agencji SDF Sp. z o.o., spawanie podstaw do wiatraków oraz konstrukcji mostów metodą 136, renowacja kotłów w Mleczarni w Bergen, rurociągów o średnicy 10 – 80 mm ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej w Rafinerii w Amsterdamie.

W przypadku, kiedy w kolejnych zakładach pracy wykonywaliśmy identyczne obowiązki, lepiej jest wypisać swoje obowiązki w pracy na końcu. Przykładowo:

 

daty               10.1997 – 12.2001
pracodawca     SDF
stanowisko      spawacz 136, 141

 

daty               01.2002 – 08.2009
pracodawca     XYZ
stanowisko      spawacz 136

 

daty               10.2009 – 12.2015
pracodawca     ZYX
stanowisko      spawacz 136

 

Ważniejsze obowiązki w pracy zawodowej:
– spawanie konstrukcji wiatraków, mostów
– praca w charakterze spawacza przy remoncie statków
– spawanie w tandemie rurociągów o średnicy do 120mm
– praca w oparciu o rysunek techniczny

 

2. Jeśli w naszym CV są „dziury” większe, niż 2-3 miesiące rekruter na pewno o nie spyta. Warto mieć przygotowaną na tą okoliczność odpowiedź.

 

3. Nie warto podawać w CV informacji, które mijają się z prawdą. Przykładowo, jeśli agencja poszukuje osoby z dobrą znajomością języka angielskiego, nie warto podawać, że zna się świetnie, jeśli tak nie jest. Prawda wyjdzie szybko na jaw, kiedy rekrutujący zechce sprawdzić nasze umiejętności w rozmowie.