Spawanie wąskoszczelinowe – propozycja Kemppi
25 sierpnia 2016
„Metoda spawania wąskoszczelinowego ma te zalety w stosunku do standardowego spawania łukiem krytym, że z uwagi na ma przekrój rowka pod spoinę mniejsza jest objętość spoiny, co wiąże się ze zmniejszeniem zużycia materiału dodatkowego, energii oraz krótszym czasem wykonania złącza.”
(źródło: Przegląd Spawalnictwa, 2014, nr 7)
Zmniejszenie kąta ukosowania wpływa na większą wydajność przy spawaniu konstrukcji ze złączami o dużej grubości. Mniejszy przekrój złącza, to krótszy czas spawania oraz mniejsze zużycie spoiwa. Spawanie wąskoszczelinowe może być zastosowane dla większości metod spawania, ale wymaga specjalistycznego sprzętu. Taki sprzęt proponuje Kemppi, opracowując system RGT (Reduced Gap Technology) zwany także systemem spawania wąskoszczelinowego. Technologia składa się z nowoczesnego źródła prądu marki Kemppi, podajnika drutu i osprzętu do mechanizacji spawania.
Typowy kąt ukosowania dla spawania wąskoszczelinowego wynosi zwykle poniżej 20° zamiast standardowych 45-60°. Oznacza to wprowadzenie mniejszej ilości ciepła, a co za tym idzie mniejszą liczbę ściegów niezbędnych do wykonania spoiny oraz krótszy czas spawania. Zmniejszenie kąta ukosowania powoduje konieczność zmierzenia się z dodatkowymi wyzwaniami. W przypadku wąskiego rowka trudniej jest kontrolować łuk spawalniczy, co może mieć niekorzystny wpływ na jakość złącza. Rozwiązaniem tego problemu jest inwestycja w specjalny uchwyt spawalniczy i inne akcesoria dedykowanego tego typu prac.
Rysunek 1. Zasada działania układu sterowania RGT: funkcja WisePenetration zapewnia stałą moc łuku niezależnie od odległości końcówki prądowej od powierzchni roboczej, a funkcja WiseFusion odpowiada za utrzymanie skupionego i krótkiego łuku.
(Źródło: Materiały Kemppi)
(RGT) Kemppi to unikalne rozwiązanie przeznaczone do spawania wąskoszczelinowego metodą MIG/MAG materiałów o grubości do 30mm.Dzięki RGT możliwe jest stosowanie standardowego sprzętu podczas spawania wąskoszczelinowego spoin doczołowych i zapewnienie odpowiedniego wtopienia dla spoin pachwinowych.
Sercem technologii RGT jest zaawansowany układ sterowania łukiem, który gwarantuje stałą moc łuku przy wolnym wylocie drutu do 30 mm. System aktywnie reguluje parametry spawania, aby uzyskać maksymalną gęstość energii (rys. 1). Krótki i stabilny łuk oznacza zminimalizowanie ryzyka braku przetopu i przyklejeń, ponieważ łuk jest precyzyjnie skupiony na wybranym punkcie rowka. Układ sterowania RGT umożliwia spawanie wąskoszczelinowe materiałów o grubości do 30mm bez potrzeby stosowania specjalnego sprzętu czy akcesoriów.
RGT Kemppi oferuje dodatkowe zalety, które przekładają się na bezpośrednie oszczędności:
– Niski koszt inwestycji, który wynika z braku potrzeby kupowania specjalnego sprzętu w przypadku spawania materiałów o grubości do 30mm (spawanie jednostronne);
– Funkcja WiseFusion zapewnia stabilność łuku, ułatwia kontrolę nad jeziorkiem spawalniczym oraz ogranicza ugięcie magnetyczne łuku. Pozwala to na większą prędkość spawania oraz zwiększenie współczynnika stapiania, co ogranicza koszty robocizny;
– Wysoka gęstość energetyczna łuku podczas pracy z funkcją WiseFusion pozwala zmiejszyć ilość wprowadzanego ciepła, co przekłada się na lepszą udarność stali o wysokiej wytrzymałości oraz mniej odkształceń spawalniczych;
– Wózek szynowy A5 MIG Rail System 2500 jest zoptymalizowany pod kątem współpracy ze źródłami prądu FastMig;
– Zdalne sterowanie systemu A5 MIG Rail System 2500 umożliwia szybkie i łatwe sterowanie pracą wózka oraz parametrami spawania. Dzięki temu operator może skupić się na monitorowaniu spawania. To pozwala ograniczyć ilość niezgodności spawalniczych i obniżyć koszty napraw.
Artykuł na podstawie materiałów Kemppi.