Michał Figel

Menadżer Produktu

Sprytne rozwiązanie odciągu dymów przy spawaniu długich elementów.

14 kwietnia 2017

Co zrobić, kiedy nie ma możliwości zastosowania bezpośredniego odciągu dymów spawalniczych z podłużnego stanowiska przy jednoczesnym braku możliwości zastosowania ramienia odciągowego czy okapu?

– Na to pytanie odpowiedź znalazła firma Kemper.

 

Wiadomo, że poprawa jakości powietrza w hali, gdzie jednocześnie pracuje wielu spawaczy jest ważna ze względu na żywotność urządzeń, komfort pracy a przede wszystkim na zdrowie pracowników. Dymy i pyły powodują wiele schorzeń takich, jak nowotwory, zapalenia i zwłóknienia płuc. Dlatego niezwykle istotne jest wychwycenie ich w miejscu ich powstawania. Z tego powodu w niektórych sytuacjach (przykład omawianej poniżej firmy) skuteczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z odciągu punktowego, zamiast filtrowentylacji przestrzennej.

 

Na przykładzie pewnej firmy spawającej element na długości 9,5 m zwykłe ramiona odciągowe nie okazałyby się wydajne, aby pochłonąć dym spawalniczy. Z drugiej strony spawacz nie może przerywać swojej pracy, aby manipulować ramieniem, gdyż zmniejszyłoby to wydajność spawania. Z kolei okap uniemożliwiłby korzystanie z potrzebnej przy pracy suwnicy.

 

 

Firma Kemper zaproponowała  zastosowanie odciągowego kanału szczelinowego, który umożliwia liniowe poruszanie się ramiona odciągowego […] Ponieważ przy procesie spawania belek głównych ram pracuje obok siebie równolegle dwóch spawaczy, ramię odciągowe zostało wyposażonę w miniokap, który zwiększa pole zasysania dymów spawalniczych i pozwala odciągać dym z jednego podwójnego stanowiska spawalniczego.

Wyjaśnia firma Kemper, na łamach czasopisma Stal

ramię kemper

Jednak w tym konkretnym wypadku samo zastosowanie zastosowanie kanału nie rozwiązuje problemu. Pamiętajmy, że ramie musi być dostosowane do stanowiska, które nie jest stałe a zmienia się na odległości 9,5 m. Doskonałym rozwiązaniem byłoby wyposażenie wózka umieszczonego na szynie (podłączone do niego jest ramię) o element automatyki.

 

Tym sposobem urządzenie otrzymało silnik z automatycznie sterowanym motoreduktorem. Prędkość posuwu ramienia jest zgodna z prędkością pracy spawaczy. Po zakończeniu cyklu spawania ramię odciągowe wraca automatycznie na miejsce postojowe i jest gotowe do ponownej pracy.

 

 Ponieważ na hali produkcyjnej istnieje jeszcze kilka standardowych stanowisk spawalniczych halę wyposażono dodatkowo w klasyczne ssawki marki Kemper, które ze względu na będącą w ruchu suwnicę wyposażono w aluminiowe rury o zwiększonej odporności (zamiast klasycznych węży). Całość jest podłączona do urządzenia filtrowentylacyjnego, które ze względu na brak miejsca w hali, zostało umieszczone na podwyższeniu za ścianą.

Kemper Urządzenie filtrowentylacyjne

Dzięki pakietowi pogodowemu urządzenie jest odporne na wszelkie warunki atomsferyczne. Opaski grzewcze na każdym zaworze filtra oraz przeniesienie jednostki powietrza sprężonego do hali sprawiają, że automatyka, tak ważna dla urządzeń filtrowentylacyjnych, jest całkowicie bezpieczna. Lakierowanie antykorozyjne oraz zadaszenie mają sprawić, że urządzenie stojące na zewnątrz bezpośrednio pod gołym niebem nie będzie rdzewieć i zapewni niezawodną pracę urządzenia przez długie lata.

Dla wygody użytkowników sterowanie zostało zainstalowane w środku hali, dzięki czemu obsługa jest niezwykle prosta i wygodna.

 

Źródło: Artykuł Kemper, Filtrowentylacja dymów na podłużnych stanowiskach spawalniczych, Stal