Zastosowanie TransPulse Synergic 4000
30 sierpnia 2016
Poniżej znajdziecie Państwo film pokazujący wykorzystanie procesu synchropulse.
Urządzenie: TransPulse Synergic 4000
Materiał: Aluminium
Drut: AlMg5 śr. 1,2
Tak jest zawsze: rewolucje albo kończą się niepowodzeniem i szybko się o nich zapomina, albo kończą się sukcesem i każdy o nich pamięta. Te drugie zmieniają obraz świata. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w przypadku cyfrowych systemów spawalniczych firmy Fronius. Uchodziły one za sensację w całej branży. Tak jest jeszcze nawet dzisiaj. Jednak dziś ten okres nowości już minął. Cyfrowe systemy spawalnicze rozpowszechniły się i ustanowiły nowe standardy. W zakresie doskonałości, powtarzalności wyników spawania, komfortu obsługi oraz różnorodności urządzeń peryferyjnych. Dla cyfrowych systemów spawalniczych dostępne są urządzenia peryferyjne, dopasowane do wszystkich zastosowań i optymalnie do nich dostosowane.
Urządzenia TS i TPS to sprzęt w pełni profesjonalny. Dlatego ich obszar zastosowania jest odpowiednio szeroki. Spełniają one najwyższe wymagania zarówno w zakładach rzemieślniczych, jak też przemysłowych. Dzięki modułowej konstrukcji nadają się one do stosowania w przemyśle motoryzacyjnym i kooperującym, w produkcji aparatury, budowie instalacji chemicznych, w produkcji maszyn i pojazdów szynowych, a także w przemyśle stoczniowym. Jeśli chodzi o materiały spawalnicze, to zasadniczo każde urządzenie nadaje się do pracy z każdym materiałem. Jednak urządzenia TS stosuje się głównie do spawania stali; urządzenia TPS, z uwagi na dodatkowy łuk spawalniczy z prądem impulsowym, stosuje się z kolei do spawania aluminium, stopów chromowo-niklowych, blach ocynkowanych i do lutowania.
Zarówno urządzenia TS, jak też TPS oferują szczegółowo zoptymalizowany i zaprogramowany przebieg zajarzenia, który zapewnia stale powtarzalną jakość.
Zależnie od zastosowania możliwe są różne warianty zajarzenia. Jednym z nich jest konwencjonalne rozpoczęcie spawania. W przypadku tego wariantu parametry zajarzenia są dokładnie dopasowane do średnicy i jakości drutu. Skutkuje to spokojnym, płynnym zajarzeniem. W chwili zakończenia spawania sterowany impuls prądowy odrywa roztopioną kroplę, co zapobiega powstawaniu niepożądanych kulek.
|
ZAJARZANIE BEZ ODPRYSKÓW
Urządzenia cyfrowe zapewniają wiele możliwości. Dopasowują się one do każdego zadania, niezależnie od jego rodzaju. Zwłaszcza w przypadku łuku spawalniczego wymagania różnią się w zależności od zastosowania. Cyfrowe, inwerterowe źródła prądu spawalniczego pozwalają na zastosowanie rozwiązań indywidualnych. W przypadku łuku spawalniczego z prądem pulsującym dla każdego materiału dostępna jest odpowiednia forma impulsu. Urządzenia te pracują tak precyzyjnie, że z każdym impulsem prądowym uwalnia się tylko jedna kropla spoiwa. Efektem jest przebieg spawania prawie bez rozprysków i po raz pierwszy oznacza to dokładną pracę zwłaszcza w niższym zakresie mocy: bez problemu można spawać blachę aluminiową o grubości 0,6 mm prądem pulsującym z użyciem drutu elektrodowego 1,2 mm.
Również cyfrowa regulacja długości łuku spawalniczego stwarza w pełni nowe możliwości. Działa ona tak szybko i precyzyjnie, że długość łuku spawalniczego pozostaje ciągle niezmienna; nawet gdy zmieni się wolny wylot drutu, nie powstają prawie żadne rozpryski spawalnicze.
Źródło: Materiały Fronius