Czym jest elektroda otulona?
20 czerwca 2017
Elektroda jest wykonana z rdzenia oraz okalającej go otuliny. Jeden z końców elektrod służy do zajarzania łuku i spawania (czarna główka), drugi zaś umieszczamy w uchwycie spawalniczym (goły rdzeń).
Elektrody mają różne średnice. Zgodnie z normą PN-EN 20544 „Spoiwo do spawania ręcznego. Wymagania dotyczące wymiarów” średnica elektrody jest średnicą jej rdzenia i występuje w następujących rozmiarach: 1.6, 2.0, 2.5, 3.25, 4.0, 5.0, 6.0 mm.
Długość elektrody zależy od jej średnicy. Stosuje się długości: 250, 300, 350, 400, 450 mm.
Również grubość otuliny jest różna. W większości przypadków jednak stanowi oka około 60% rdzenia elektrody.
Otulina elektrody posiada różny skład chemiczny, który w efekcie ma wpływ na skład chemiczny spoiny. Jej zadaniem jest:
- Wprowadzenie do obszaru spawania pierwiastków odtleniających i wiążących azot.
- Wytworzenie powłoki żużlowej nad ciekłym jeziorkiem i krzepnącym metalem spoin, co powoduje opóźnienie stygnięcia spoiny, reguluje jej skład chemiczny oraz chroni przed dostępem powietrza.
- Pomaga w zapewnieniu bardziej stabilnego łuku co powoduje mniejsze rozpryski.
- Powoduje łatwiejsze zajarzanie łuku spawalniczego.
Rodzaje elektrod:
1. Elektrody w otulinie kwaśnej (A)
Otulina ma w składzie dużą ilość tlenków żelaza i odtleniaczy. Elektrodami o otulinie kwaśnej można spawać w pozycji podolnej, nabocznej i w ograniczonym zakresie w pozycjach przymusowych. Ten rodzaj elektrod ma większe tendencje do powstawania pęknięć krystalizacyjnych, niż elektrody o innych otulinach. Elektrodami w otulinie kwaśnej można spawać zarówno prądem przemiennym jak i stałym o biegunowości ujemnej (minus na elektrodzie). Nie wymagają suszenia.
2.Elektrody w otulinie zasadowej (B)
Otulina składa się głównie z węglanu wapnia i magnezu oraz fluorytu, dając jej takie właściwości, jak: wysoka plastyczność spoiwa i odporność na pękanie zimne i gorące. Jako jedyne wymagają suszenia, aby utrzymać niska zawartość wodoru w spoiwie. Do przechowywania używa się specjalnych termosów. Elektrodami zasadowymi można spawać we wszystkich pozycjach oprócz pozycji z góry na dół. Elektrodami otulonymi zasadowymi spawa się prądem stałym z biegunowością dodatnią na elektrodzie.
3. Elektrody w otulinie celulozowej (C)
Doskonale nadają się do spawania w trudnych warunkach montażowych w terenie. Są one powszechnie stosowane do wykonywania prac spawalniczych i montażowych bez zadaszenia, szczególnie do spawania rurociągów przemysłowych. Można nimi spawać we wszystkich pozycjach w tym szczególnie w pozycji pionowej z góry w dół. Elektrodami celulozowymi można spawać prądem przemiennym lub stałym o biegunowości dodatniej (plus na elektrodzie). Nie wymagają suszenia.
4. Elektrody w otulinie rutylowej (R)
Mają uniwersalne zastosowanie, zawierają w osłonie rutyl (Ti02) i odtleniacze. Często, by zwiększyć wydajność wprowadza się do otuliny proszek żelaza. Chętnie stosuje się je do spawania cienkich materiałów. Nadaje się do spawania w praktycznie wszystkich pozycjach (wyjątkiem jest pozycja z góry na dół). Elektrodami rutylowymi można spawać zarówno prądem przemiennym jak i stałym o biegunowości ujemnej (minus na elektrodzie). Nie wymagają suszenia.
W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór elektrod.
Proces spawania elektrodą otuloną.
Uproszczony schemat:
Aby dowiedzieć się więcej o procesie spawania metodą MMA zachęcamy do zapoznania się z artykułem na ten temat.
Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiednich materiałów spawalniczych?
Może chcesz, byśmy dobrali kompleksowe rozwiązanie dla Twojej firmy?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.