Arnold Sztandarski

Menadżer produktu Indywidualne Środki Ochrony

Ochrona słuchu

2 września 2016

ucho
Budowa ucha

Poniższe materiał przedstawia podstawowe informację dotyczące zagrożeń wynikających z pracy w dużym natężeniu hałasu oraz pewne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo dla słuchu – opracowanie 3M Poland.

 

Kiedy w grę wchodzi ochrona słuchu pracowników, nie ma uniwersalnych rozwiązań.
Wyzwanie doboru właściwej ochrony słuchu wymaga precyzyjnego pomiaru natężenia dźwięku w środowisku pracy. Indywidualnie dobrany i zweryfikowany rodzaj ochrony słuchu zapewni najwyższe bezpieczeństwo pracowników.

 

Uszkodzenia zostają na całe życie!

Konstrukcja ucha ludzkiego umożliwia słyszenie naturalnych dźwięków. Wiele procesów i czynności w miejscu pracy może powodować powstawanie dźwięku o większym natężeniu, które może być szkodliwe dla słuchu. Gdy malutkie rzęski słuchowe są narażone na powtarzające się działanie nadmiernego hałasu, mogą one ulec zniszczeniu. Pozostałe rzęski słuchowe mogą przetworzyć tylko część informacji, co prowadzi do trwałej utraty słuchu.

ucho1_1
Normalne ucho w powiększeniu elektronowym - rzęski słuchowe odpowiedzialne za przetwarzanie wibracji dźwiękowych na informację
ucho2_1
Uszkodzone ucho w powiększeniu elektronowym - rzęski słuchowe uszkodzone w wyniku powtarzającego się narażenia na dźwięk o dużym natężeniu, co prowadzi do trwałej utraty słuchu.
dzwięki głośność
Łatwo uszkodzić - jednak łatwo ochronić - *Dane zebrane przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Fakty
Hałas jest najpowszechniej występującym czynnikiem szkodliwym środowiska pracy w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 r. w warunkach zagrożenia hałasem pracowało 199 tys. osób co stanowiło więcej niż 1/3 ogólnej liczby pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia czynnikami szkodliwymi środowiska pracy. Trwałe uszkodzenie słuchu jest jedną z najczęściej zgłaszanych chorób zawodowych w Polsce.

 

Każde regularne narażenie na hałas, nawet krótkotrwałe, może powodować: zakłócenia snu, nadpobudliwość, niepokój i stres, szum w uszach oraz trwałe uszkodzenie słuchu.

 

Ryzyko
Na największe ryzyko trwałego uszkodzenia słuchu narażeni są pracownicy zatrudnieni w sektorach przetwórstwa
przemysłowego, górnictwa, transportu oraz budownictwa. Nawet krótkotrwałe narażenie na hałas impulsowy może
skutkować trwałym uszkodzeniem narządu słuchu.

 

Normy
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2003/10/EC zobowiązuje pracodawców do udostępnienia ochronników
słuchu w momencie kiedy poziom hałasu w miejscu pracy osiągnie wartość 80dB(A). Użycie środków ochrony słuchu
staje się obowiązkowe w momencie kiedy poziom hałasu osiągnie wartość 85dB(A) lub więcej.

Pomiar głosności db(A)
Hałasy

Uszkodzenie słuchu zależy nie tylko od poziomu natężenia dźwięku, ale również od czasu narażenia na jego działanie. Wystarczy pięć minut nierozwagi w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy, aby doprowadzić do trwałej utraty słuchu.

 

Dlatego niezwykle ważne jest używanie ochrony przez 100% czasu w hałaśliwym otoczeniu, jeśli wybrany ochronnik słuchu ma zapewnić spodziewaną ochronę. Najlepszym sposobem jest wybór wygodnego ochronnika słuchu, który spełnia wymagania użytkownika.

nausznik 3M
Używanie przez 100% czasu. Zapewnia spodziewaną ochronę.
nausznik 3M
Używanie przez 100% czasu. Zapewnia spodziewaną ochronę.
nausznik 3M
Używanie przez 90% czasu. Praktycznie brak ochrony.

Używanie przez 100% czasu to jedyna skuteczna metoda ochrony przed utratą słuchu!

 

Normy europejskie:  

 

EN 13819-1 Testy fizyczne
EN 13819-2 Testy akustyczne
EN 352-1 Ochronniki słuchu
EN 352-2 Wkładki ochronne
EN 352-3 Ochronniki słuchu mocowane na hełmie
EN 352-4 Ochronniki słuchu aktywnie reagujące na hałas
EN 352-5 Aktywne ochronniki słuchu
EN 352-6 Ochronniki słuchu z elektrycznym wejściem dźwiękowym
EN 352-7 Wkładki ochronne aktywnie reagujące na hałas
EN 458 Dobór, przechowywanie, używanie i konserwacja
EN 352-8 Ochronniki słuchu w systemach rozrywki

 

Dyrektywa dotycząca hałasu
Dyrektywa dotycząca czynników fizycznych (hałasu) 2003/10/WE to jedna z serii dyrektyw mających na celu zapewnienie pracownikom ochrony przed zagrożeniami fizycznymi (w odróżnieniu od chemicznych). Utrata słuchu to jedno z najczęstszych schorzeń wśród pracowników przemysłowych. Mimo że dotychczasowe przepisy częściowo zredukowały liczbę takich przypadków, nadal wiąże się to z dużymi kosztami ponoszonymi przez przemysł, a dla wielu oznacza niezbyt udaną emeryturę. Utraty słuchu spowodowanej przez nadmierny hałas można uniknąć przy użyciu różnych technik, w tym oceny procesów sterowania produkcją, używania ochronników słuchu itp.

 

Wartości działania i wartości graniczne
Wszystkie wartości narażenia na działanie hałasu zostały uśrednione dla ośmiogodzinnego dnia pracy, z wyjątkiem wartości szczytowych (dźwięki impulsowe), które dotyczą pojedynczego zdarzenia. Dostępna jest opcja uśrednienia poziomu natężenia dźwięku dla czterdziestogodzinnego tygodnia pracy. Wartość działania oznacza punkt, w którym należy podjąć określone działania. Wartość graniczna oznacza poziom natężenia dźwięku, którego nie można przekroczyć.

 

Niska wartość działania 80 dB(A) dla działania ciągłego lub 112 pa (135 dB(C)) dla wartości szczytowej

  • Ocena poziomu zagrożenia
  • Podjęcie kroków mających na celu zmniejszenie zagrożenia
  • Pouczenie pracowników o ryzyku
  • Zapewnienie odpowiednich środków ochrony słuchu
  • Zapewnienie szkolenia i informacji na temat ryzyka i sposobów jego ograniczenia
  • Zapewnienie pomiarów audiometrycznych, gdy ocena ryzyka sugeruje zagrożenie dla zdrowia

 

Górna wartość działania 85 dB(A) dla działania ciągłego lub 140 pa (137 dB(C)) dla wartości szczytowej

  • Wszystkie powyższe
  • Obowiązkowe używanie ochronników słuchu
  • Obowiązkowe wykonanie pomiarów audiometrycznych

 

Wartość graniczna narażenia na działanie 87 dB(A) dla działania ciągłego lub 200 pa (140 dB(C)) dla wartości szczytowej

  • Tej wartości nigdy nie wolno przekroczyć.
  • Jest to wartość mierzona przy uchu, dlatego uwzględnia wszelkie używane środki ochrony słuchu.

 

Rozwiązanie 3M – Pomiar, Ochrona i Weryfikacja 

 

Jako globalny lider w dziedzinie ochrony słuchu, pomiaru poziomu hałasu i weryfikacji doboru środków ochrony, 3M dostarcza skuteczne i proste rozwiązania dla wyzwań związanych z niebezpiecznym poziomem natężenia hałasu.

 

Precyzyjny pomiar poziomu natężenia dźwięku.
Pierwszym krokiem do zapewnienia właściwej ochrony słuchu, jest dokładny pomiar z jakim poziomem zagrożenia stykają się Państwa pracownicy. Rozwiązania detekcji dźwięku to proste w użyciu, precyzyjne narzędzia pomiarowe, które ułatwiają dobór właściwych ochronników słuchu.

 

Indywidualnie dopasowane ochronniki słuchu.
3M posiada w swojej ofercie szeroką gamę ochronników słuchu, dzięki czemu łatwo mogą Państwo dopasować właściwą ochronę do określonego zagrożenia. Nasze produkty oferujemy w wielu rozmiarach i z użyciem różnorodnych materiałów, dzięki czemu mogą Państwo dobrać właściwy produkt do swoich potrzeb i preferencji. Wprowadzamy
innowacyjne rozwiązania, aby zapewnić Państwu wygodną i skuteczną ochronę w codziennej pracy.

 

Testy dopasowania i weryfikacja.
Wdrożenie obiektywnego, ilościowego systemu określającego poziom dopasowania ochronników słuchu jest z korzyścią zarówno dla pracowników, jak i dla firmy. System E-A-Rfit™ pomaga w uzyskaniu optymalnego dopasowania poprzez wybór odpowiedniego ochronnika słuchu oraz szkolenie pracowników

 

Sugerowane środki ochrony słuchu:

 

  • Wkładki przeciwhałasowe – wykonane z  elastycznej, pamiętającej kształt  pianki zapewniają optymalne połączenie wygody użytkowania i ochrony. Po włożeniu do ucha pianka rozszerza się, zapewniając dokładne i bezpieczne dopasowanie do każdego kształtu.
  • Wkładki przeciwhałasowe z uchwytami – są bardzo łatwe do założenia, ponieważ nie ma konieczności ich rolowania; w celu uzyskania doskonałej ochrony wystarczy użyć elastycznego uchwytu i wsunąć wkładkę na miejsce. Ze względu na brak kontaktu z pianką podczas zakładania, jest to jeden z najbardziej higienicznych typów wkładek.
  • Wstępnie formowane wkładki przeciwhałasowe – wykonane są z elastycznych materiałów, których kształt jest dopasowany do ucha. Są one zwykle dostępne ze sznurkiem zapobiegającym ich zgubieniu. Wkładki wielokrotnego użytku są wygodne, higieniczne i ekonomiczne.
  • Wkładki przeciwhałasowe na pałąku – są łatwe w użyciu, przydatne i niezwykle wygodne. Można je szybko założyć i zdjąć, a także nosić na szyi, gdy nie jest wymagane ich używanie, dlatego doskonale nadają się do okresowego użytkowania. Ochronniki słuchu na pałąku oferują prostą obsługę, dzięki czemu pracownicy otrzymują odpowiednią ochronę słuchu. Większość modeli jest dostępnych z zapasowymi końcówkami, co czyni to rozwiązanie bardziej ekonomicznym.
  • Pasywne nauszniki przeciwhałasowe – składają się z trwałych czasz z miękkimi plastikowymi poduszkami uszczelniającymi, które szczelnie przylegają wokół uszu w celu zmniejszenia poziomu hałasu. Są one często wybierane jako sprzęt ochrony słuchu ze względu na łatwe użytkowanie i większą wygodę.
  • Pomiar natężenia dźwięku – jest pierwszym krokiem aby rozpoznać jaka forma ochrony słuchu będzie optymalna dla pracowników. Proponujemy Państwu intuicyjne rozwiązania dla efektywnego pomiaru i monitoringu poziomu zagrożenia hałasem. Proste w obsłudze i trwałe urządzenia pomiarowe dostarczają dokładnych danych. Innowacyjne rozwiązania 3M stanowią odpowiedź na wyzwania ochrony słuchu pracowników Państwa firmy.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ochrony słuchu?
Może chcesz, byśmy dobrali dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.