Arnold Sztandarski

Menadżer produktu Indywidualne Środki Ochrony

Półmaski spawalnicze a koronawirus SARS-CoV-2

19 marca 2020

 

Półmaski spawalnicze – co powinniśmy o nich wiedzieć w kontekście koronawirusa SARS-CoV-2.

 

Od pewnego czasu środki ochrony oddechowej są towarem deficytowym i bardzo pożądanym. W związku z tym, pragniemy przybliżyć zasady jakimi warto się kierować w wyborze odpowiedniej ochrony i jak z niej korzystać we właściwy sposób.

 

1. Maseczki jednorazowe

 

„Maseczki higieniczne służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych, aby nie stanowili zagrożenia dla otoczenia.”

„Noszone przez osoby niezakażone bardziej działają na dobre samopoczucie noszących, niż mają znaczenie epidemiologiczne. Maseczki powszechnie stosowane, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma.”

– wyjaśnił płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego.

Najbardziej popularna w ostatnich dniach maska medyczna, w zasadzie dostępna tylko dla służb ratunkowych, dobrze radzi sobie w roli zabezpieczenia przed drobnoustrojami oraz zanieczyszczeniami. Ich zdolność filtracji wynosi ponad 98%, co oznacza, że skutecznie ograniczają dostęp infekcji przenoszonych drogą kropelkową do organizmu. Zatrzymują również cząsteczki i metale ciężkie, które unoszą się w powietrzu, dzięki czemu noszone w miastach mogą zapobiec wdychaniu niebezpiecznych substancji, które przenoszą się wraz z powietrzem.

 1

„Wysoki poziom ochrony przed koronawirusem zapewni półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3.”

– zauważyła dr n. biol. Agnieszka Chojecka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i przypomniała, że koronawirus jest mniejszy niż 0,3 mikrometra (60-140 nm), natomiast jego cząstki są przenoszone drogą kropelkową przez aerozol biologiczny (20-300 mikrometrów średnicy).

Przechodząc do meritum, aby rzeczywiście zabezpieczyć się przed zarażeniem minimum ochrony to półmaska jednorazowa p/pyłowa w klasie FFP3 (zgodnie z normą EN149), bo tylko taka klasa ma skuteczność filtracji na poziomie 99%; FFP2 to 94%, a FFP1 to 80%.

 

Przed założeniem maski należy oczyścić ręce preparatem zawierającym alkohol lub umyć wodą i mydłem. W przypadku maseczki z blaszką umieszczoną w jej górnej części po odpowiednim dogięciu powinna przylegać do górnej części nosa. Jeśli maska wyposażona została w gumki, trzeba je zaczepić o uszy, a jeśli ma tasiemki – zawiązać z tyłu głowy. Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek, przy czym nie powinno być luki pomiędzy twarzą a maską.

 

Nigdy nie mamy pewności, co do szczelności takiego rozwiązania – zawsze pozostaje przestrzeń między twarzą, a półmaską, przez którą zanieczyszczenie może się przedostać do naszych płuc.

 

Należy unikać dotykania maski podczas jej używania. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub wodą i mydłem. Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową. Jednorazowych masek nie należy używać ponownie. Maskę należy zdejmować chwytając za część tylną, bez dotykania potencjalnie zakażonej części przedniej, i natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika. Po wykonaniu tej czynności należy oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub umyć wodą i mydłem.

 

Szczegółowa instrukcja postępowania

Niektóre modele masek mają zaworki wydechowe, które pozwalają na swobodne wydmuchiwanie powietrza i zachowują maskę suchą. Nie jest to żaden filtr, a tym bardziej antywirusowy. Zasadne jest zatem stosowanie takich półmasek przez osoby zdrowe, gdy opiekują się lub przebywają w tym samym pomieszczeniu osobą z podejrzeniem infekcji.

 

 

2. Półmaski wielokrotnego użytku

 

Innym rozwiązaniem są półmaski spawalnicze wielokrotnego użytku np. 3M modele 60006500 lub 7500 z wymiennymi filtrami 2138 lub 2128, 6035. Dobrze dobrane (odpowiedni rozmiar) i dobrze założone zapewnią szczelność układu. Po zdjęciu trzeba pamiętać o dezynfekcji półmaski i wymianie filtrów na zasadach filtra jednorazowego.

 

Półmaski należy każdorazowo sprawdzać przed użyciem w celu upewnienia się, że jest we właściwym stanie technicznym. Wszelkie uszkodzone lub wadliwe części muszą być wymienione przed użyciem.

 

Szczegółowa instrukcja postępowania

3. Przyłbice z wymuszonym przepływem powietrza

 

Paradoksalnie Spawacze, którzy na co dzień mają ciężką i bardzo szkodliwą dla zdrowia pracę, są najlepiej zabezpieczoną grupą ludzi w przypadku wystąpienia epidemii. Pracując w przyłbicach spawalniczych Speedglas z systemem wymuszonego przepływu powietrza Adflo mają najlepszą możliwą ochronę dróg oddechowych. Po zastosowaniu odpowiedniego filtra system Adflo zapewnia skuteczną ochronę przed cząstkami i gazami – w ramach jednego systemu. Pochłaniacze gazów są sprzedawane jako oddzielnie akcesoria.

 

 

  • W zależności od potrzeby, możliwa jest wymiana samego filtra cząstek lub pochłaniacza gazów: jednoczesna wymiana obu elementów nie jest konieczna.
  • Powietrze przepływa zawsze ze stałym natężeniem nominalnym, które wynosi 170 litrów na minutę bez względu na poziom naładowania akumulatora lub ilości cząstek w filtrze.
  • W przypadku prac prowadzonych w warunkach występowania wilgotności i wysokiej temperatury przepływ powietrza należy zwiększyć do 200 litrów na minutę. W tym celu wystarczy tylko ponownie wcisnąć przycisk włączenia (ON).
  • Pełne naładowanie akumulatora litowo-jonowego zajmuje 4,5 godziny i zapewnia jego 8-godzinny czas pracy.

Oczywiście dobrze jest się wyposażyć w gogle ochronne (dobrze przylegające do twarzy), czy rękawiczki gumowe, ale to już oddzielny temat.

Źródło: pulsmedycyny.pl, materiały 3M, wiedza własna.

Arnold Sztandarski

Menadżer produktu Indywidualne Środki Ochrony

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej ochrony?
Może chcesz, byśmy dobrali dla Ciebie inne, dogodne rozwiązanie?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.