Krzysztof Sobieszczyk

Menadżer produktu Materiały Złączne

Jak spawać aluminium

23 lipca 2024

5 wskazówek dotyczących spawania cienkich blach ze stopów Aluminium

Spawanie cienkich materiałów, w tym aluminium, ma na celu minimalizację odkształceń, zapobieganie podtopieniu i uzyskanie spoiny o dobrej jakości oraz odpowiednim wtopieniu.

 

Oto kilka najlepszych praktyk zapewniających wykonanie połączenia spawanego wysokiej jakości.

 

#1: Przygotuj połączenie

Wszystkie procesy spawania bazują z czystym połączenia spawalniczym, ale aluminium jest wyjątkowe. Posiada warstwę tlenkową o znacznie wyższej temperaturze topnienia niż materiał bazowy. Usunięcie jej lub rozbicie może pomóc w osiągnięciu prawidłowego wtopienia spoiny.

W tym celu oczyść materiał odtłuszczaczem bez zawartości chloru, a następnie użyj czystej szczotki drutowej ze stali nierdzewnej, aby rozbić warstwę tlenkową. Pomoże to zapewnić prawidłowe wtopienie spoiny i umożliwi uzyskanie czystszego połączenia spawanego.

 

#2: Wybierz odpowiedni drut spawalniczy

Do najczęściej stosowanych stopów aluminium stosuje się zwykle druty spawalnicze ER4043/ER4047 lub ER5356/ER5183. Aby mieć pewność, że używasz odpowiedniego materiału do danego zastosowania, zapoznaj się z Tabelą doboru drutów spawalniczych producenta.

 

#3: Wybierz gaz osłonowy

Do większości zastosowań spawania aluminium (zarówno GMAW, jak i GTAW) powinien wystarczyć 100% argon. Istnieją jednak sytuacje, w których mieszanka helu może być bardziej pożądana. Nie ma w tym przypadku prostej reguły.

 

#4: Wybierz odpowiednią elektrodę

Czysty wolfram dobrze sprawdza się w przypadku „starszych” maszyn transformatorowych, ale niekoniecznie w nowoczesnych zasilaczach inwerterowych. W przypadku inwertera dobrze sprawdzają się elektrody cerowe lub lantano-cerowe AC. Elektrody torowane natomiast nie są polecane. Należy również upewnić się, że średnica elektrody jest wystarczająco duża, aby przenosić prąd spawania, który zamierzasz użyć.

 

#5: Utrzymaj właściwą długość łuku

Długość łuku, czasami nazywana odsunięciem, jest kolejnym ważnym elementem. Wymaga to przeprowadzenia kilku prób, ale dobrym punktem wyjścia jest odległość między elektrodą a spawanym elementem mniej więcej równa średnicy elektrody. Zbyt krótki łuk może spowodować wypalenie, a zbyt długi – niestabilność łuku.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat spawania aluminium?
Może potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego rozwiązania?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.