• Mechanizacja spawania

    3 grudnia 2019

    Podstawowym celem mechanizacji procesów spawalniczych jest sprostanie wymaganiom przemysłu metalowego w zakresie wysokiej jakości produkcji przy dużej wydajności oraz relatywnie niskich kosztach całkowitych.

    Więcej
  • Gazy osłonowe w spawalnictwie

    21 czerwca 2017

    Gazy osłonowe chronią obszar spawania przed warunkami atmosferycznymi, a konkretnie zawartymi w niej gazami, takimi jak: tlen, azot i para wodna. W zależności od spawanego materiału gazy atmosferyczne mogą mieć wpływ na jakość spoiny czy sam proces spawania.

    Więcej

Michał Figel

Menadżer Produktu

Nośność manipulatorów / pozycjonerów spawalniczych

27 grudnia 2019

RDA_FHVP1_5
Manipulator 1,5 t

Urządzenia do mechanizacji spawania typu obrotnik czy manipulator / pozycjoner znacząco przyśpieszają proces produkcji. Prędkość spawania z reguły nie wzrasta natomiast znacząco skracany jest czas dotarcia do spawanego złącza (także możliwe jest spawanie w optymalnej pozycji) – eliminowany jest czas na ręczne przewracanie obrabianego przedmiotu.

 

Jednym z ważniejszych parametrów technicznych urządzeń do mechanizacji spawania jest nośność. W przypadku obrotników spawalniczych sprawa jest prosta – masa walczaka nie może przekraczać nośności. Do doboru manipulatorów 2 i 3 osiowych (inaczej zwanych pozycjonerami) potrzebujemy dodatkowo znać odległość środka ciężkości obrabianego przedmiotu od środka talerza manipulatora.

 

Należy przy tym pamiętać, że często pomiędzy talerzem manipulatora a obrabianym przedmiotem znajduje się przyrząd mocujący, który zwiększa tą odległość jednocześnie zwiększając masę. Zatem używając przyrządów mocujących (np. szczękowych uchwytów mocujących) należy rozpatrywać zestaw: obrabiany przedmiot + przyrząd mocujący.

 

Producenci profesjonalnych manipulatorów spawalniczych prezentują informację o nośności w zależności od odległości środka ciężkości obrabianego przedmiotu od środka talerza. W przypadku manipulatorów dwuosiowych prezentowane są dwie wartości:

  • przechył talerza – moment obrotowy i/lub nośność
  • obrót talerza – moment obrotowy i/lub nośność

 

Przykład: Na manipulatorze o nominalnej nośności 1500 kg możemy swobodnie manipulować konstrukcją o kształcie prostopadłościanu foremnego o boku 600 mm ze środkiem ciężkości w środku geometrycznym (zakładając, że nie  jest potrzebny przyrząd mocujący) tylko o wadze 1000 kg. W przypadku konstrukcji nieforemnych, gdzie środek ciężkości jest  przesunięty nośność znacząco spada i może spaść np. do 250 kg i niżej.

 

 

RDA_FHVP1_5-obrot
Obrót - zaleźność nośności od środka ciężkości.
RDA_FHVP1_5-przechyl
Przechył - zaleźność nośności od środka ciężkości.

Źródło: opracowanie własne na przykładzie manipulatora Red-D-Arc RDA FHVP1.5.

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego manipulatora?
Może chcesz, byśmy dobrali dla Ciebie inne, dogodne rozwiązanie?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.